( 2-6 )توابع شرطی در اکسل، 6 ترفندی که شما نمی دانید!!

 توابع شرطی در اکسل،6 ترفندی که شما نمی دانید!


 


در پست قبل در ارتباط با تابع SUMIF صحبت کردیم و نهایتا به مشکلی برخوردیم که ظاهراً تابع SUMIF از عهده آن بر نمی آمد. مساله اصلی در اینجا بود که مدیر پروژه از شما خواسته بود در فاصله بین 30م جولای تا 30م سپتامبر، هزینه های پروژه را اعلام کنید. اینجا کمی مساله پیچیده می شود، زیرا تابع SUMIF فقط قادر به بررسی یک محدود است. برای حل این مشکل باید باز به سراغ تابع SUM رفت.
2. استفاده از تابع SUM بجای SUMIF
برای انجام این کار باید از یک فرمول Array (Array Formula) استفاده کنیم (از این نوع فرمول با عنوان CSE Formula هم نام برده می شود. اگر فرصتی پیش بیاید حتما در مورد این نوع فرمول، به طور کامل برایتان خواهم گفت). تنها نکته ای که فعلا باید در مورد این نوع فرمول بدانید این است که پس از تایپ آن باید حتما از کلیدهای Ctrl+Shift+Enter بجای Enter استفاده کنید.
خب بر می گردیم به مساله قبل. طبق شکل زیر می خواهیم فاصله بین 30م جولای تا 30م سپتامبر را محاسبه کنیم. فرمول زیر را روبروی بازه زمانی مورد نظر بنویسید.
=SUM((B2:B10<=F4)*(B2:B10>=E4)*C2:C10)
سپس دکمه های Ctrl+Shift+Enter را بزنید.
SUM 
مقدار 702 که مقدار هزینه کرد بین تاریخ مد نظر است ظاهر شد. به همین سادگی!
اگر دقیقا به قسمت فرمول (Formula Bar) نگاه کنید می بینید که با زدن کلیدهای Ctrl+Shift+Enter دو علامت  {} در ابتدا و انتهای فرمول ظاهر شده که نشان دهنده Array Formula می باشد. روی فرمول فکر کنید تا بتوانید منطق آن را بیشتر درک کنید. اگر نیاز به تحقیق بیشتر در این مورد داشتید در گوکل با موضوع ” SUMIF Using Multiple Criteria in Microsoft Excel” تحقیق کنید. نتایج بسیار جالب و مثال های جالبتری پیدا خواهید کرد.

( 1-6 )توابع شرطی در اکسل، 6 ترفندی که شما نمی دانید!!

( 3-6 )توابع شرطی در اکسل، 6 ترفندی که شما نمی دانید!!

خواندن 4633 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 13 مهر 1395 14:10