(1-6)توابع شرطی در اکسل، 6ترفندی که شما نمی دانید!!

  اکسل توابع مختلفی دارد. اما اکثر ما (از جمله خود من) از بیشتر از 5-6 تابع، برای انجام کارهای خوداستفاده نمی کنیم.و در این میان فرمول های شرطی (IF Formulas) بیشترین سهم را دارند. با این اوصاف دانستن چند نکته جالب در مورد کارهایی که می توانید با توابع IF اکسل انجام دهید، خالی از لطف نیست. من هر هفته یکی از این توابع را به شما معرفی خواهم کرد.


1. SUMIF
مدیر پروژه از شما می خواهد تا در بازه های مشخص زمانی (مایلستون های مهم که در برنامه زمانبندی تعیین گردیده است)، هزینه های اجرای پروژه را اعلام نمایید. لیستی در اختیار شماست از فعالیتها و هزینه های آن به شرح زیر.


SUMIF
بازه های زمانی طبق جدول زیر از شما خواسته شده است.
 SUMIF
راه حل بسیار ساده و سریع آن استفاده از تابع SUMIF() است. تابع SUMIF() جمع مجموعه ای از اعداد را با محدوده ی مشخص شده به شما می دهد. در مثال ما محدوده مشخص شده یک بازه زمانی است که در آن هزینه ها باید جمع شوند.
 SUMIF
فکر می کنم همه چیز در شکل بالا واضح است و نیاز به توضیح بیشتر نیست. از تابع SUMIF می خواهم جمع تمامی هزینه کردهایی که قبل از تاریخ دهم جولای انجام شده را به من بدهد. در قسمت range مجموعه ای که باید این بررسی در آن صورت گیرد را معرفی می کنیم. در قسمت Criteria باید محدوده را مشخص کنیم. مثلا زمانهای کوچکتر از دهم جولای “<10-jul-10” .

SUMIF
و نهایتا در قسمت sum range محدوده ای را که جمع باید در آن انجام شود معرفی می کنیم.
برای محدوده بعدی یعنی از اول ژانویه 2012 تا انتهای پروژه نیز خیلی ساده است.
(SUMIF(B2:B10;”>01-Jan-12”;C2:C10= یا (SUMIF(B2:B10;”>”&E5;C2:C10=

SUMIF


فقط یک قسمت دیگر باقی مانده. فاصله بین 30 ام جولای تا 30 ام سپتامبر 2011. به نظر شما برای این محدوده چکار باید کرد؟ در تابع SUMIF امکان مشخص کردن چند محدوده (Multiple Criteria) وجود ندارد. پس خوب است که به فکر راه حل بهتری برای آن باشیم. قبل از خواندن پست بعدی روی آن فکر کنید.

(2-6)توابع شرطی در اکسل، 6ترفندی که شما نمی دانید!!

(3-6)توابع شرطی در اکسل، 6ترفندی که شما نمی دانید!!

 

خواندن 4651 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 13 مهر 1395 14:08